
Svečano otvaranje Senzornog parka u ŠOSO sa domom „ Vuk Kardžić“ Sombor 20.09.2018. godine
Fondacija Ana i Vlade Divac u akciji „ Da rastemo srecni „ rekonstruisala je školsko dvorište u igralište i senzorni park. Ustanova je aplicirala na ovaj projekat Fondacije i izabrana je u uzi krug medju još 5 škola ovakvog tipa, a medju dve u koje su uložena sredstva za rekonstrukciju.
Izgradnja senzornog vrta doprinesi podsticanju kognitivnog, emocionalnog i socijalnog razvoja dece i mladih sa smetnjama u razvoju kroz njihovo aktivno uklјučivanje u niz osmišlјenih aktivnosti u kojima će se naći u neposrednom dodiru sa botaničkim, ekološkim i drugim prirodnim osobenostima naše okoline.
Ukupna vrednost uloženih sredstava jje 990.000,oo dinara. Opremljeno je igralište sa ljuljaškom gnezdom, prilagođenim toboganom, njihalicom za decu , taktilnim stazama , senzornim stolom za sadnju bilja i eko učionica.
U senzornom vrtu, koji je svojevrsna senzorna soba na otvorenom, nalazi se relaksacioni centar, kutak za radne aktivnosti, taktilna staza i letnja učionica, koja će omogućiti nove načine održavanja nastave, a primerima iz svakodnevnog života pomoći će u razvijanju socijalnih veština i sposobnosti.
Senzorni sto za rasađivanje bilja i povrća omogućiće učenicima s motoričkim teškoćama pristup sadnicama i izjednačiće njihove mogućnosti u uzgajanju bilja. Pri odabiru sadnica vodiće se računa da to budu one biljke koje podstiču senzornu stimulaciju, i da deca i mladi na ovaj način, kroz rad i igru, razvijaju osećaje po dodiru, mirisu, teksturama. Takođe, senzorna staza je od materijala različitih tekstura i pružaće dodatni taktilni doživljaj.
Rekviziti za igru, kao i njihov raspored pažljivo su osmišljeni tako da deca kroz igru razvijaju različite funkcije. Stvoriće se sigurno mesto u kome će se deca osećati slobodno. Kroz igru ona se oslobađaju tenzija i stresa, kroz aktivnosti troše višak energije, što omogućava postizanje boljih rezultata u edukaciji i rehabilitaciji.
Opremanjem dvorišta u senzorni vrt ono je postalo edukativna, interaktivna, zelena oaza namenjena učenju, čulno – motoričkoj stimulaciji i relaksaciji dece i mladih sa smetnjama u razvoju kroz različite nastavne i vannastavne aktivnosti. Senzornu baštu neće koristiti samo deca škole, već i deca koju interresorne komisije upućuju u ustanovu na indivudalne defektološke tretmane.
Stvaranjem senzornog vrta škola je kvalitet usluga podigla na još viši nivo i pokazala kako se odgovorno i kvalitetno vodi briga o onima koji zahtevaju posebnu pažnju i podršku.
I pored ovog ulaganja Fondacija je nastavila da podržava rad ustanove kroz obezbeđivanje materijala i sredstava za realizaciju vannastavnih aktivnosti učenika – radionice, iz oblasti ekologije, sporta, preduzetništva, IKT-a i organizacije slobodnog vremena učenika u Domu škole.
Ukupna sredstva obezbeđena pored opremanja vrta, do sada su oko 500.000, 00 dinara.