Dodatna podrška
Škola za obrazovanje učenika sa smetnjama u razvoju može da pruža dodatnu podršku u obrazovanju dece, učenika i odraslih sa smetnjama u ravoju u vaspitnog grupi odnosno drugoj školi i porodici.
Dodatna podrška podrazumeva skup stručnih poslova defektologa kojima se podržava i unapređuje razvoj i učenje dece, učenika i odraslih sa smetnjama u ravoju, a koji stiču obrazovanje i vaspitanje u ustanovama koje nisu ustanove u kojoj je zaposlen defektolog.
Tim za pružanje dodatne podrške čini 30 defektologa i to:
-
1 tiflolog
-
3 somatopeda
-
1 surdolog
-
6 logopeda
-
14 oligofrenologa
-
5 specijalnih pedagoga
Dodatna podrška , u vidu defektološkog tretmana, se realizuje sa po dva časa nedeljno u matičnoj školi učenika ili predškolskoj ustanovi.Podrška se pruža u kućnim uslovima , ukoliko dete ime preporuku za kućnu nastavu.
Korisnici dodatne podrške su:
-
Deca u pripremnom predškolskom programu
-
Učenici i odrasli sa smetnjama u razvoju
-
Njihovi vaspitači, nastavnici i stručni saradnici.
Pravo na dodatnu podršku ostvaruju se na osnovu rešenja Interresorne komisije.Po dobijanju rešenja matična škola , ili predškolska ustanova u kojoj se učenik/dete obrazuje/vaspitava šalje zahtev (Obrazac broj 2) ŠOSO sa domom „Vuk Karadžić“.U skladu sa rešenjem IRK raspoređuju se defektolozi određenog profila za rad sa učenikom/detetom.
Za učenike koji nemaju IRK, a neophodna im je dodatna podrška defektologa obezbeđeni su im tretmani različitih profila defektologa koji su angažovani u okviru Resursnog centra „DELO“. Rad defektologa u RC “DELO“ je isključivo volonterskog karaktera. Defektolozi angažovani u RC “DELO“ osim neposrednog rada sa učenicima (decom, odraslima)sprovode i savetodavni rad i defektološku dijagnostiku, ako za to postoji potreba.
Dodatna podrška evaluira se tokom godine na sastancima IOP timova, Stručnih timova za inkluzivno obrazovanje u saradnji sa Školskom upravom.